Projekt Szekspir

30 maja 2017Katarzyna
Blog post

W roku 2016 przypadła 400 rocznica śmierci Williama Szekspira. Z tego powodu rok 2016 okrzyknięto rokiem Szekspirowskim. Aby docenić twórczość pisarza i zaznaczyć wpływ jaki ma na dzisiejszą literaturę, wydawnictwo Penguin Random House stworzyło Projekt Szekspir. Zaangażowano wielu autorów w napisanie nowej wersji dzieł szekspirowskich. Jednym z nich jest norweski twórca kryminałów Jo Nesbø. Dziełem które zostanie przez niego zaprezentowane w nowej formie jest „Makbet”, jedna z najmroczniejszych i najsłynniejszych tragedii Williama Szekspira.

– Makbet i jego historia jest dla mnie tylko szkieletem. Wyrzuciłem wszystko, co było szekspirowskie, zmieniłem bohaterów. 3 czarownice zmieniłem na 3 liderów gangów narkotykowych – mówi Jo Nesbo.

Nesbø w wywiadzie dla Polskiego Radia oznajmił, że nie zamierza sztywno trzymać się pierwowzoru. Autor podkreśla, że przede wszystkim wykorzysta klimat, aby uwspółcześnić dzieło i przenieść na dzisiejsze realia.

– Historię osadziłem w latach 70-tych. Ludzie żyją w strachu przed wojną atomową. Wszystkich gnębi apokaliptyczna wizja zimnej wojny. Są takie miasta jak Nowy Jork, będący wówczas ciemnym miejscem, bardzo skorumpowanym i niebezpiecznym – opowiada norweski autor bestsellerów.

Niewątpliwie jest to jedna z premier 2018 roku, która zapowiada się na prawdę dobrze. Już teraz bardzo na nią czekam.

Początkowo wstępna data premiery przypadała na wiosnę 2017, jednak wersję Makbeta w wydaniu Nesbø, będziemy mogli przeczytać dopiero w roku 2018. Nie zmienia to faktu że warto poczekać!

 

Źródła inforormacji

http://www.gandalf.com.pl/wiadomosc/10442/

http://www.polskieradio.pl/7/178/Artykul/1611633,Jo-Nesbo-pisze-na-nowo-Makbeta-i-zdradza-jego-tajemnice

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post Następny post