Jesteście fanami powieści „Lampiony” Katarzyny Bondy ? Jeśli tak, to rozważcie wybranie się na monodram – czyli utwór dramatyczny jednego aktora – oparty na książce „Lampiony”. Jako fani trzeciej części Czterech Żywiołów Saszy Załuskiej, możecie obiektywnie spojżeć na jakość adaptacji pt. „Aszkenazy, menel z Łodzi” autorstwa Roberta Latusek, aktora Teatru im. Jarcza w Łodzi.

Świat podziemia. Terroryzowanie mieszkańców. Człowiek którego działania powodują u mieszkańców ogromny niepokój. Nowe oblicze miasta. Nowe ślady. Lęk, niepewność i ciągłe napięcie. To wszystko z pytaniem w tle – na ile możliwa jest zbrodnia motywowana miłością do miasta ? Tak w dużym skrócie można opisać to, czego doświadczy widz uczestnicząc w monodramie pt. „Aszkenazy, menel z Łodzi”.

Opracowaniem tekstu w oparciu o 628 stron prozy Katarzyny Bondy, zajął się, już wcześniej wspomniany, Robert Latusek. Twórca dołożył starań aby w godzinnym monodramie zmieścić wiele wątków poruszonych w Lampionach. Z jakim skutkiem ? To najlepiej ocenić samemu, bo nie ma lepszej recenzji niż swoja własna. 

„Aszkenazy, menel z Łodzi” – kiedy można go zobaczyć.

Katarzyny Bondy nie trzeba nikomu przedstawiać. Jako autorka budzi wiele emocji. Jedni ją kochają inni nienawidzą, sami musicie wybrać do której z tych grup należycie. Jedno jest pewne, nie można przejść obojętnie obok jej twórczości. Autorkę mogliśmy poznać nie tylko dzięki Pochłaniaczu, Okularnikowi i Lampionom, ale jeszcze o wiele wcześniej dzięki serii o Hubercie Meyerze. Osoby które interesują się profilowaniem psychologicznym nieznanych sprawców przestępstw powinny sięgnąć po książkę „Zbrodnia Niedoskonała” napisana przy wsparciu nadkomisarza, dr Bogdana Lacha. Dzięki przypadkom przedstawianym przez dr Lacha, czytelnik może poznać prawdziwy proces profilowania, a nie ten z seriali które bliskie są bajkom o wróżbitach i superbohaterach. Pani Katarzyna ubrała w słowa i przekazała tę wiedzę czytelnikom. Duże wrażenie zrobiła na mnie również książka „Polskie Morderczynie” gdzie autorka w poszukiwaniu odpowiedzi o naturę człowieka pokazuje nam że życie nie jest tylko czarne i białe, że pomiędzy jest tysiące innych kolorów które warunkują nasze zachowanie.

Recommended Posts