Pewnego dnia piętnastoletnia energiczna aktywistka, Miriam, traci przytomność na boisku szkolnym. Dostrzega to nauczyciel i podejmuje akcję reanimacyjną. Na czas pojawia się karetka i zabiera nastolatkę do szpitala. Okazuje się, że przez kilka chwil Miriam była martwa. Jej serce się zatrzymało. Po pewnym czasie dziewczyna wróciła do żywych, ale już do innego świata. Świata, w którym nikt nie jest pewien, co się za chwilę wydarzy. Wszystko zaczyna się skupiać wokół córki, jej zdrowia i tego, że nie jest wieczna, a krucha i w każdej chwili może się rozpaść. Każdy telefon może oznaczać pogorszenie się stanu zdrowia. Każdy huk może oznaczać upadek. Każda cisza może oznaczać najgorsze.

 

Sarah Moss przedstawia czytelnikowi rodzinę, nieco odmienną niż te które spotykamy na codzień. Wyjątkową nie tylko ze względu na sytuację, jaka spotkała jej członków, ale również ze względu na podział ról. Mamy matkę Emme, ojca Adama, starszą córkę Miriam i młodszą Rose. W życiu tej czwórki to ojciec dba o dom, a matka pracuje jako lekarka. To Adam spędza najwięcej czasu z dziewczynkami i to on wprowadza nas w codzienność swojej rodziny .

 

Jednak z mojej perspektywy Adam nie jest pozytywną postacią. W powieści to właśnie on jest źródłem wszelkich lęków, bowiem z jednej strony autorka za pomocą Adama pokazuje nam jak, w człowieku narasta niepokój, a z drugiej strony tworzy bohatera, który w dużym stopniu sam ten niepokój tworzy. Adam zdecydowanie nadmiernie reaguje na niektóre sytuacje, co z czasem ma konsekwencje dla całej rodziny.

 

Fabuła powieście płynie spokojnie, jak zdarzenia dnia codziennego, ale paradoksalnie wzbudza silne emocje. Książki też nie czytało się szybko i lekko, ale myślę, że to kwestia tematów, jakie porusza Moss. Każdy z nas inaczej spojrzy na tę powieść w zależności od tego, w jakim momencie naszego życia się znajdujemy i czego do tej pory doświadczyliśmy. Śmierć to śmierć. Dla mnie w którymś momencie życia (niestety) stała się czymś naturalnym i jestem z nią oswojona, ALE! W książce chodzi o śmierć kogoś bliskiego, a to już zupełnie inny temat! Moss porusza zatem wątek, od którego wielu z nas chce uciec, a który wcześniej czy później każdego dogoni.

 

Może warto zacząć się oswajać, a Między Falami będzie dobrym początkiem.

 

Recommended Posts