„Prowadź swój pług przez kości umarłych” autorki Olgi Tokarczuk to thriller moralny z elementami kryminału. Od jakiegoś czasu wiedzieliśmy że w planach jest ekranizacja powieści, która powstanie przy współpracy Agnieszki Holland i Olgi Tokarczuk. 

Tak też się stało. 

Premiera filmu będzie miała miejsce już 24 lutego.

Tymczasem możemy pochwalić się bardzo dobrą wiadomością. W sobotę Agnieszka Holland otrzymała za film „Pokot” nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia w 67 Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Jest to niewątpliwie powód do dumy między innymi dlatego że nagroda jest przyznawana za otwieranie nowych perspektyw w sztuce filmowej. 

Gratulujemy Pani Agnieszko !

Książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została wydana nakładem wydawnictwa Literackiego w 25 listopada 2009. Aktualnie z okazji premiery filmu na półkach pojawiło się wydanie z okładką opartą o plakat filmowy Pokot. 

„Główną bohaterką jest Janina Duszejko – kiedyś inżynier mostów, dziś wiejska nauczycielka angielskiego, geografii i dozorczyni domów letniskowych. Jej pasją jest astrologia, a wielką miłością wszelkie zwierzęta. Gdy dzieje im się krzywda, Janina staje w ich obronie i upomina się o szacunek dla nich. Jak łatwo przewidzieć, nikt nie przejmuje się kobietą, która uważa, że świat jest odbiciem tego, co zapisane w gwiazdach, a w wolnych chwilach czyta Williama Blake’a.

W okolicy zaczynają umierać kłusownicy i krzywdziciele zwierząt. Seria zgonów rośnie. Janina ma teorię na temat motywu i sprawcy tych zbrodni, ale policja ignoruje ją, traktując jak nieszkodliwą dziwaczkę. Jednak Janina wie więcej, bo czyta w gwiazdach, jak w otwartej księdze…”

„Wiele miejsc w horoskopie wskazuje nam na czas i rodzaj śmierci trzeba je tylko umieć zauważyć”

Recommended Posts